2020 ABD için en sıcak yaz ayı olarak tarihe geçti

Ulusal Hava Servisi’ne göre, Phoenix, Tucson ve Sacramento gibi yerler de dahil olmak üzere, ülkenin en büyük şehirlerinden bazıları bu yıl en sıcak iklimsel yazlarını kaydetti.

NWS Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ülkenin altıncı en büyük şehri olan Phoenix’te yaşayanların ortalama sıcaklıkları yaklaşık 96,7 derece gördüklerini söyledi. Bir önceki yaz rekorunun neredeyse 1,6 derece üzerinde.

Ülkenin çoğu, bu yıl ortalama yaz sıcaklıklarının üzerinde kaydedildi.

Bu arada, Palm Springs, Las Vegas, Vero Beach, Florida, Flagstaff, Arizona ve Sarasota, Florida gibi şehirler şimdiye kadarki en sıcak Ağustos sıcaklıklarını gördü.

Bridgeport, Hartford ve Miami gibi diğer şehirler önceki yaz sıcaklık rekorlarını paylaştı.

Ülke genelinde şimdiye kadar kaydedilen en sıcak yaz geçiren şehirlerin listesi:
Phoenix: 96.7 °
Napoli, FL: 84.6
Caribou, ME: 66.9 °
Harrisburg, PA: 77.9
Tucson, AZ: 90.0 °
Burlington, VT: 72.3 °
Portland, ME: 70,5 °
NYC – LaGuardia, NY: 79.5 °
Providence, RI: 74.4
Charlottesville, VA: 78,8
Norfolk, VA: 81,3
Cape Hatteras, Kuzey Carolina: 81,7
Manchester, NH: 74.4
Bradford, PA: 67
Dubois, PA: 70.3
Burlington, VT: 72,3
Eyalet Koleji, PA: 73.5
Tampa, FL: 84.8
Sarasota, FL: 84.6
Brainerd, MN: 71.1

Dünya’da sıcaklıklarla birlikte koronavirüs sayısı düşmesi beklenirken sayı düşmek yerine tam tersine arttı. Haziran ayı başlarında birçok kısıtlama kaldırıldıktan sonra tatil yerleri de açıldı. Böylelikle insanlar gevşemeye başladı. Buna bağlı olarak koronavirüs yakınlaşmayı insanlarla iç içe olmayı sevdiği için herkese bulaşmaya başladı.

ABD’ de sıcak yaz aylarının en çok talep gören yerlerinden biri olan Florida’da bir günde 10 bin’den fazla koronavirüs vakası görüldü. Bu vakalar doğrultusunda önlemler alınmazken insanlar sıcaktan dolayı kendilerini koronavirüse rağmen sahillerde buldu. Birçok eyalette en sıcak yaz ayı yaşanırken, koronavirüste o boyutta daha da çok arttı.

Özellikle Amerika kıtasında güneyde yaşanan birçok vaka dünya da koronavirüs vakalarına damgasını vurdu. Brezilya, Meksika gibi büyük ülkelerde yaşanan ani vaka artışları tüm dünyada şaşkınlıkla karşılandı. Yaşanan vakalarda kısıtlama kuralları olmazken birçok insan sıcaktan bunalıp kendilerini dışarıya bıraktılar. Bu sayede birçok kişi koronavirüse yakalanıp hayatlarını kaybetti ya da vücutları ağır hasarlar aldı. Öyle ki bazı ülkelerde insanları gömecek yer kalmadı denilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.