ABD, Suriye’ye savaş araçlarını gönderdi

ABD Merkez Komutanlığı, geçen ay Rus kuvvetleriyle gergin bir karşılaşma yaşadı. Daha sonra ABD askerini korumak için Suriye’ye tank ve silah gönderdi.

ABD askeri sözcüsünün yaptığı açıklamada, Bradley Savaş Araçları gelişmiş radarlar ve artan uçuş devriyelerinin konuşlandırılmasının “ABD’nin Doğu Suriye’deki Koalisyon güçlerini savunma kararlılığının açık bir göstergesi” olduğunu söyledi.

ABD Merkez Komutanlığı sözcüsü Yüzbaşı Bill Urban yaptığı açıklamada, “ABD Merkez Komutanlığı, Koalisyon güçlerinin emniyetini ve güvenliğini sağlamak için kuzeydoğu Suriye’de bir takım eylemler düzenlemiştir.” Dedi.

“ABD, Sentinel radarını konuşlandırarak, ABD kuvvetleri üzerindeki savaş devriyelerinin sıklığını arttırarak Doğu Suriye Güvenlik Bölgesi’nde Bradley Savaş Araçlarını konuşlandırdı.”

Urban, “Bu eylemler, ABD’nin Suriye’deki Koalisyon güçlerini savunma ve müdahale olmaksızın devam edebilmelerini sağlama konusundaki kararlılığının açık bir göstergesidir.

Urban, “ABD, Suriye’de başka herhangi bir ulusla çatışma istemiyor, ancak gerekirse Koalisyon güçlerini savunacak” dedi.

ABD’li bir yetkili, Cuma günü erken saatlerde Kuveyt’ten altı Bradley Savaş Aracı’nın Suriye’ye geldiğini ve bunların konuşlandırılmasının, radar ekipmanını yöneten güçlerle birlikte Suriye’nin doğusunda faaliyet gösteren 500 Amerikan kuvvetine ek olarak 100 personel ekleyeceğini söyledi. İran silahlarının Hizbullah ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad rejimine geçiş noktası olan Ürdün sınırına yakın büyük bir güney karayolu boyunca uzak bir karakolda 100 ila 200 ABD askeri personeli daha bulunuyor.

Bradley’lerin konuşlandırılması, 26 Ağustos’ta bir Rus zırhlı aracının bir Amerikan askeri devriye aracına çarparak yedi servis üyesini yaralamıştır.

ABD’li yetkili, “Bu eylemler ve takviyeler, karşılıklı çatışmayı giderme süreçlerine bağlı kalmanın, Rusya ve diğer tarafların Doğu Suriye’de profesyonel olmayan ve güvensiz ve kışkırtıcı eylemlerden kaçınmaları için açık bir işarettir” dedi.

Bu olay, Genelkurmay Başkanı General Mark Milley’nin Rus mevkidaşına telefon ederek bazı askerlerin “pervasız” olarak nitelendirdiği Rus eylemleri hakkındaki endişelerini dile getirdi.

Söz konusu konuşlandırma, ABD ordusunun Fırat Nehri’nin doğusundaki operasyon alanlarına saldıran Rus birliklerine bir güç gösterisi olarak gösterildi. Rus birliklerinin bu nehrin batısında operasyon yapması gerekiyor.

Kürt petrol sahalarını IŞİD’den koruma misyonunun bir parçası olarak Suriye’nin doğusunda faaliyet gösteren yaklaşık 500 Amerikan askeri var.

Bradley Savaş Araçları, Kürt petrol sahalarını koruma amaçlı yeni Amerikan misyonunun ilk görünür işareti olarak geçen Ekim ayında Suriye’ye konuşlandırıldı. Bu misyon, Başkan Donald Trump’ın Türkiye’nin Kürt güçlerini hedef almasının ardından 2.000 ABD askerinin tümünü Suriye’den çekme kararı alındı.

Ancak, oraya vardıktan üç hafta sonra kaldırıldıkları ve ek kuvvetlerle değiştirildikleri için konuşlanma kısa sürdü.

Trump, “Suriye’nin dışındayız, ancak petrolü saklamıyoruz ve bir karar vereceğiz. Muhtemelen Kürtlerle petrol konusunda ilgileneceğiz ve ne olacağını göreceğiz.

ABD liderliğindeki IŞİD karşıtı koalisyon ekibi, Bradley Savaş Araçlarının yeni konuşlandırılmasının şu anda Kuveyt’te olan 1. Zırhlı Tümen 2. Tugay Savaş Ekibi’nden olduğunu söyledi.

Bunun Dünya’da ve bölgede birçok etkileri oldu. Özellikle çevre ülkeler bu konuya tedirginlikle bakıyor. Olası bir ABD Rusya savaşı bölgedeki tüm ülkeleri etkileyeceği gibi tüm büyük ülkelerinde taraf olmasına sebep olabilir.

Bu konu hakkında yorum yapan birçok insan Rusya’nın bölgede çıkarları için ABD’ye karşı yapmış olduğu bir boy gösterisi ya da bir çıkar çatışması olarak nitelendiriyorlar.

Özellikle Türkiye bu konuda çok hassas davranıyor. İki tarafla da ilişkileri bulunan Türkiye’nin hem medya da hemde kendi arasında hiçbir değerlendirme ve açıklama gelmedi.

Görünen o ki ABD ve Rusya’nın çıkar sürtüşmedi devam ediyor. ABD bölgede kendi askerlerini Rusya’dan korumak için Tank konuşlandırması yapıyor. Demek oluyor ki Rusya bölgede ciddi bir tehdit olarak görülüyor. ABD konuyu ciddiye almış durumda. Çünkü 7 askeri yaralandı. Bölgedeki diğer gruplar ise bu konuda sessizliğini korumaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.