ABD’de koronavirüsten ölenlerin sayısı günlük 1000’in üzerinde

Yeni bir koronavirüs salgını şimdi dünya çapında 903.000’den fazla insanı öldürdü.

Johns Hopkins Üniversitesi Sistem Bilimi ve Mühendisliği Merkezi tarafından derlenen verilere göre , dünya çapında 27,8 milyondan fazla kişiye yeni solunum virüsünün neden olduğu COVID-19 teşhisi kondu . Tanı kriterleri – klinik araçlar veya bir laboratuvar testi yoluyla ülkeden ülkeye farklılık göstermiştir. Yine de, test kıtlığı, birçok bildirilmemiş vaka ve bazı ulusal hükümetlerin salgınlarının kapsamını gizlediğine veya küçümsediğine dair şüpheler nedeniyle gerçek sayıların çok daha yüksek olduğuna inanılıyor.

Aralık ayında Çin’de ilk vakaların tespit edilmesinden bu yana virüs, Antarktika hariç her kıtaya hızla yayıldı.

ABD, 6,36 milyondan fazla teşhis edilmiş vaka ve en az 190.869 ölümle en kötü etkilenen ülkedir .

Johns Hopkins verilerine göre 747.000’den fazla kişinin teşhis edildiği ABD eyaletlerinde en fazla vakaya Kaliforniya sahip. Kaliforniya’yı sırasıyla 667.000’den fazla vaka ve 652.000’den fazla vaka ile Teksas ve Florida izliyor.

COVID-19 için yaklaşık 170 aşı adayı Dünya Sağlık Örgütü tarafından takip ediliyor ve bunların en az altısı hayati öneme sahip üçüncü aşama denemelerinde bulunuyor.

Fransa, izin planını ‘önümüzdeki yaza kadar uzattı.
Çalışma bakanı Elisabeth Borne Perşembe günü Fransa’nın BFM televizyonunda yaptığı açıklamada, Fransız hükümetinin koronavirüs salgınından kaynaklanan uzun süreli ekonomik serpinti nedeniyle “önümüzdeki yaza kadar” izinli işçiler için maaşların% 84’ünü ödemeye devam edeceğini duyurdu.

Fransa, koronavirüs salgınının başlamasından bu yana, işleri kurtarmak için geçici işsizlik programına on milyarlarca avro harcadı. Geçtiğimiz hafta, hükümet, zor etkilenen ekonomisini canlandırmaya yardımcı olmak için 100 milyar euro (yaklaşık 118 milyar dolar) teşvik planını açıkladı.

Fransa, diğer Avrupa ülkeleriyle birlikte, insanlar işe ve okula döndükçe, son haftalarda COVID-19 enfeksiyonlarında artış gördü.

Fransa’nın ulusal halk sağlığı kurumu Çarşamba günü, ülkenin COVID-19 enfeksiyonlarında şimdiye kadarki en yüksek ikinci günlük artış olan 8.577 yeni vaka bildirdi ve kümülatif toplamı 30.794 ölümle 344.101 vakaya çıkardı.

Koronavirüsten ölenler günden güne artarken tüm dünya’da 2. dalga korkusu sarmaya devam ediyor. Günlük vaka sayıları günden güne sonbahara doğru beklendiği gibi artmaya başlıyor. Yaz ayının ve güneşin bitmesiyle birlikte insanlar dışarıda maskesiz gezmeye devam ediyor. Böylelikle koronavirüsün yayılmasına engel olamıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.