Ali Babacan: Ekonomiyi düzeltmek yerine propaganda yapıyorlar

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, FOX TV’de İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat’te gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ali Babacan’ın açıklamalarından satırbaşları şu şekilde:

“İşsizlik uzun süre çözülmeyecek”

“Cumhurbaşkanı ekonomimiz ‘pik’ yapıyor diyor bunu vatandaşa nasıl anlatacaksınız? Esnafın enflasyon tahmini yüzde 30. TÜİK yüzde 11 açıklıyor. Türkiye’nin bir numaralı sorunu işsizlik. Hükümet doğru adımları atsa bile işsizlik uzun süre çözülemeyecek.

“Bakanlarımızın tamamının en büyük sorunu iradelerinin olmaması”
Eğitimde en büyük sorun kararların yetkin insanlar tarafından alınmaması. Türkiye’de böyle bir sistem yok. Bakanlarımızın tamamının en büyük sorunu iradelerinin olmaması.

En ufak adımı Cumhurbaşkanı’na sormadan atamıyorlar. Ülke böyle yönetilmez. Küçük bir ada devleti olsa tamam ama böyle büyük bir ülke bu şekilde yönetilemez. Meclisiniz güçlü yargınız bağımsız olacak. Dürüst, işini bilen bir kadroya yetki vereceksiniz. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi başladığından beri Türkiye fakirleşiyor.

“Mülakatı kaldıracağız”

Biz mülakatı kaldıracağız. Bazı kesimler 90-91 puan alıyor bazı kurumlara yine de alınmıyor.

“Merkez Bankası bağımsız değil”

Şu anki yönetim halktan koptu. Propagandayla uğraşıyorlar. Saray’a hapsoldular. Verilerle güveni arttırmak beyhude bir çaba. İnsanımız gerçekleri görüyor. Hangi veriye bakarsanız bakın Haziran 2018’den beri tepe taklak. Para politikası yanlış bir yerde çünkü Merkez Bankası bağımsız değil. Merkez Bankası’nın net rezervi eksilerde.”

Hükümete çağrı

Ocak ayında 40 katrilyon akçeye el koydular. Orta vadeli ekonomi planı zamanı geçmesine rağmen hükümet tarafından açıklanmadı. Dolar kurunun yükselmesinin önüne geçmek için bir adım atılmış olurdu. Hükümeti bir kez daha 8 Ağustos’ta yayınladığımız çözüm önerilerini uygulamaya çağırıyoruz.”