CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak Gündeme Dair Açıklamlarda Bulundu

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, ”Bölgede Yunanistan’ın bizi yalnızlaştırma politikalarına karşı gerekli önlemleri alıp, bölgedeki ilişkilerimizi de sağlamlaştırmaya önem verilmelidir. Buradan açıkça söylüyorum Avrupa Birliği, Yunanistan’ın bu oyunlarına gelmemelidir.” dedi.

Öztrak, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığındaki MYK Toplantısı sürerken gazetecilere açıklamada bulundu.

Uzaktan eğitimin başlaması dolayısıyla öğrencilere başarı dileyen Öztrak, “Tek bir öğrencimiz, evladımız bile bizim için önemlidir. 1,5 milyon öğrenci az buz bir rakam değil. Eğer eğitime ulaşamıyorsa bu çok ciddi bir sorun. Bu salgın sürecinde bir nesli kaybedebiliriz.” ifadesini kullandı.

“Bu yıl 30 Ağustos Zafer Bayramı’na iki ayrı gölge düştü. İlki tüm dünyayı etkileyen korona salgını. İkincisi ise saray hükümetinin, milli bayramlarımızla ilgili alerjisi. Cumhuriyeti bir ‘ara dönem’ olarak gören, Atatürk ve Cumhuriyet devrimleriyle sorunu olan, tarihimizi ‘Keşke Yunan galip gelseydi’ diyenlerden öğrenen bu siyasi zevat, 15 Temmuz’u, 29 Ekim’e, Malazgirt’i, Başkomutanlık Zaferi’ne tercih eden bir zihniyete sahip. Koronavirüs de bu ideolojik bağnazlığın bahanesi oluyor. 15 Temmuz kutlamalarında, Ayasofya açılışında, Malazgirt kutlamalarında kimseye bulaşmayan virüs ne hikmetse 23 Nisan’da, 19 Mayıs’ta veya 30 Ağustos’ta kutlama yapılırken bulaşıyor.”

ÖTV’YE YAPILAN BÜYÜK ZAM

30 Ağustos sabahına otomobillere yapılan ÖTV zamlarıyla uyanıldığını söyleyen Öztrak, ulusal bayram ve tatillerde, hizmetin gerektirdiği haller dışında Resmi Gazete’nin yayımlanmayacağını, bunun da Cumhurbaşkanı Kararnamesi’nde yer aldığını belirtti.

“Aynı araç Türkiye’de bugün, saray yönetiminin paramızı pul etmesi neticesinde zaten 295 bin lira ediyor. Bir de buna yüzde 80 ÖTV’yi ekleyip, bir de vergiden KDV alıp, yüzde 18 KDV’yi de koyalım, aracın Türkiye’deki satış fiyatı 627 bin 111 liraya çıkıyor. Yani vatandaş bir araba kendine alırsa, bir tane de saraya alacak. Üstüne bir de 36 bin lira daha verecek. Almanya’da asgari ücretle çalışan bir işçi 21 ay çalışırsa bu arabayı alıyor. Türkiye’de asgari ücretle çalışan bir işçi bu arabayı alabilmek için 270 ay çalışmak zorunda. Bunun da 127 ayı arabaya, kalan 143 ayı ise vergiye gidiyor.”

”MEİS ADASI’NIN SİLAHLANDIRILMASI 1947 PARİS ANLAŞMASI’NA AÇIKÇA AYKIRIDIR”

“Meis Adası’nın silahlandırılması 1947 Paris Anlaşmasına açıkça aykırıdır. Yaşanan sürece baktığımızda Yunanistan’ın ülkemizi bölgede yalnızlaştırmak için elinden geleni yaptığını görüyoruz. Sarayın da dış politikayı iç politika malzemesi yapması ve dış politikaya ideolojik bakması nedeniyle dış politikadaki diplomasinin oyun alanını sürekli daralttığını görüyoruz. Şunu açıkça ifade edeyim. Saray, Türkiye’nin çıkarları çerçevesinde hareket etmelidir.

Uluslararası anlaşmaların çiğnenmesine izin vermemelidir ama diğer yandan da bölgede Yunanistan’ın bizi yalnızlaştırma politikalarına karşı gerekli önlemleri alıp, bölgedeki ilişkilerimizi de sağlamlaştırmaya önem vermelidir. Buradan açıkça söylüyorum Avrupa Birliği, Yunanistan’ın bu oyunlarına gelmemelidir. Eğer Ege ve Doğu Akdeniz barış denizi olacaksa bunun etrafında yaşayan tüm devletler devlet sorumluluğu içinde davranmalıdır. Bu sorunlar, ülkelerin karşılıklı çıkarlarına ve uluslararası anlaşmalara uygun olarak çözümlenmelidir.”

”CİDDİ TEDBİRSİZLİKLER VAR”

Sakarya’daki havai fişek fabrikasıyla ilgili raporun yayımlandığını belirten Öztrak, “Bu raporun içinde yer alan hususlar, bizim daha önce iddia ettiğimiz hususlarla aynı. Burada çok ciddi bir tedbirsizlik var. Umarım o ilk söylediklerinde de bu tedbirsizliklerle karşı karşıya kalmayız.” değerlendirmesini yaptı.

CHP Sözcüsü Öztrak, “Pandemi süreci işsizlik fonunu vurdu. Fondaki para azalırken, kısa çalışma ödeneği 2 ay daha uzatıldı. Ne söylemek isterseniz?” sorusuna, “Burada açık bir dengesizlik var. Şu anda işsizlik fonundan yapılan bu harcamalar, aslında işsizlik fonunun kuruluş amacına uymuyor. Daha önce de birçok harcama işsizlik fonundan finanse edilmeye çalışılmıştı. O dönemde de bu konuda sendikaların çok fazla sesi çıkmamıştı. İşsizlik fonu kanunda tanımlanan, işsiz kalanların o işsiz kaldıkları sürelerde kaybettikleri gelirleri telafi ettikleri için kurulmuştur. Dolayısıyla burada sendikalara önemli görevler düşüyor.” cevabını verdi.

Faik Öztrak, “Olası erken seçimde 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Millet İttifakı’nın adayı olabilir mi?” sorusunu, “Arkadaşlar bizim gündemimizde böyle bir konu yok. Dereyi görmeden paçayı sıvamanın da alemi yok. Bu değerlendirmelerin hepsini maksatlı buluyorum.” şeklinde yanıtladı.

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.