Disnayland 28.000 çalışanını işten çıkarıyor

Walt Disney Company’nin Parklar, Deneyimler ve Ürünler Başkanı Josh D’Amaro Salı akşamı, “oyuncular” olarak bilinen yaklaşık 28.000 çalışanın, koronavirüsün devam eden etkisi nedeniyle tema parklarında işten çıkarılacağını duyurdu.

DISNEY HAWAII RESORT KASIM’DA AŞAMALI OLARAK YENİDEN AÇILIŞ YAPACAK

“Fiziksel mesafe gereksinimleri nedeniyle sınırlı kapasite” ve salgının süresinin belirsizliğinden bahseden D’Amaro, şirketin “işgücümüzü azaltma sürecini başlatmak için çok zor bir karar” aldığını söyledi.

22 Eylül gibi yakın bir tarihte, D’Amaro ve Disney California Eyaletinden yardım istedi . D’Amaro duyuruyu yaparken, kararın “Devletin Disneyland’ın yeniden açılmasına izin verecek kısıtlamaları kaldırmadaki isteksizliği” tarafından “daha da kötüleştirildiğini” kaydetti.

Yaklaşık 28.000 yerli çalışan etkilenecek, D’Amaro bunun% 67’sinin yarı zamanlı olduğunu söyledi. Şirket, “etkilenen çalışanlarla ve sendika tarafından temsil edilen Cast Üyeler için sonraki adımlar konusunda sendikalarla konuşuyor.”

D’Amaro, şirketin bu hareketin Disney’in “normale döndüğümüzde daha etkili ve verimli bir operasyon ortaya çıkarmasını” sağlayacağına inandığını söyledi.

“Cast Üyelerimiz her zaman başarımızın anahtarı oldular, birinci sınıf bir deneyim sunmada değerli ve önemli bir rol oynadılar ve geri dönmeleri için elimizden gelen fırsatları sağlamayı dört gözle bekliyoruz” diye ekledi

GİDERLERİ KESTİK, PROJELERİ ASKIYA ALDIK ANCAK TAM KADRO KALMAMIZA YETMİYOR

D’Amaro’nun çalışanlara yazdığı ve FOX Business tarafından alınan bir mektupta yönetici, “bu büyüklükte bir karar kolay değil” dedi. Disney yönetim ekibinin “herhangi bir kişiyi şirketten ayırmak zorunda kalmamak için yorulmadan çalıştığını belirtti.

Giderleri kestik, sermaye projelerini askıya aldık, yine de paralar ödeyerek oyuncu kadrolarımızdan vazgeçtik ve operasyonlarımızı olabildiğince verimli çalışacak şekilde değiştirdik. Ancak, bu kadar sınırlı kapasitede çalışırken sorumlu bir şekilde tam kadrolu kalamayız. “

Disney, salgın nedeniyle büyük bir mali darbe aldı ve tema parklarının kapatılması üçüncü çeyrekte 3,5 milyar dolara mal oldu. Şirket, önceki yılın çeyreğinde 79 sentlik kârla karşılaştırıldığında hisse başına 4.84 milyar $ veya 2.61 $ zarar açıkladı ve gelir % 42 düşüşle 11.78 milyar $ oldu.

Disneyland’ın 17 Temmuz’da yeniden açılması planlandı, ancak eyaletteki koronavirüs vakalarının yeniden canlanmasının ardından plan iptal edildi. Disney yöneticileri ve eyalet yetkilileri, California tema parkları için yeni bir “açılış” tarihi belirlemedi.

Bu arada, Orlando, Florida’daki Walt Disney World, temmuz ayının ortasında maskeler, sosyal mesafe, mobil sipariş, temassız ödeme ve geliştirilmiş temizlik prosedürleriyle tema parklarını yeniden açtı . Ayrıca Hong Kong Disneyland, 25 Eylül’de ikinci kez halka açıldı.

Koronavirüs ayrıca Disney’i, Marvel’s Black Widow ve Steven Spielberg’in West Side Story de dahil olmak üzere yaklaşan filmleri 2021’e kadar ertelemesine neden oldu .

Kaynak Fox News