Facebook’tan ABD’deki seçimlerde olası yanlış bilgiler için yanıt

Sosyal medya devi Facebook, kullanıcıları Peace Data adlı sahte bir haber sitesine yönlendiren küçük bir sayfa ve hesap ağına karşı harekete geçti.

Facebook, ABD’li gazetecileri ırksal adalet, Biden-Harris kampanyası ve Başkan Trump’ın politikaları gibi konularda sol eğilimli okuyucuları hedef alan makaleler yazmaları için işe alan Rus ajanlar ile ilişkili küçük bir sahte hesaplar ve sayfalar ağını kaldırdı.

Facebook, büyük bir izleyici kitlesi oluşturma şansı bulamadan önce 13 sahte hesap ve iki sayfalık ağı erken yakaladığını söyledi. Şirketin söylediği bir eylem, 2020 seçimleri öncesinde yabancı dezenformasyon operasyonlarını hedeflemedeki artan etkinliğinin kanıtıydı. Kaldırılma, FBI’dan gelen bir ihbar sonucu ortaya çıktı ve Rusya İnternet Araştırma Ajansı’na veya ona bağlı kişilere bağlı bir düzine operasyondan biriydi ve Facebook’un IRA destekli sayfaların milyonlarca görüntüyü topladığı son başkanlık seçiminden bu yana kesintiye uğradı. platformda, Sayfaların yaklaşık 14.000 takipçisi vardı.

Facebook’un güvenlik politikası başkanı Nathaniel Gleicher, dış operasyonlar hakkında “Kim olduklarını gizlemekte daha iyi hale geldiler, ancak etkileri gittikçe küçüldü” dedi.

Buna ek olarak, Facebook ayrıca, şirketin özellikle Latin Amerika’daki kullanıcıları hedeflemek için milyonlarca dolar harcadığını söylediği, ABD’li bir halkla ilişkiler firması olan CLS Strategies ile ilişkili bir dezenformasyon ağını çökertmiştir. Firma daha önce haberlere ve kendi web sitesine göre Facebook kullanan yabancı müşterilere tavsiyelerde bulunmuştu.

CLS, sesli postaya ve e-postayla gönderilen sorgulara hemen yanıt vermedi.

Facebook, Rus ajanların Facebook’ta insanları “Barış Verileri” adlı yeni bir siteye yönlendirmek için hayali kişiler oluşturduklarını söyledi. , gücün kötüye kullanılması, silahlı çatışmalar, aktivizm ve insan hakları. “

Facebook’ta yayınlanan bir rapora göre, Facebook’ta “ boogaloo ” hareketi olarak bilinen aşırı sağ milis hareketi hakkında yayınlanan bir makalede , “ABD Aşırı Sağ, Başkan Trump Sayesinde Büyüyor” başlıklı bir manşete yer verdi.

2016’da İnternet Araştırma Ajansı’na bağlı Rus ajanlar Facebook, Twitter ve YouTube’da yaygın dezenformasyon kampanyaları düzenleyerek, ABD seçmenleri arasında bölünme yaratmaya çalışan içeriklerle büyük kitleler topladı. Teknoloji platformları, yabancı müdahaleyi önleyemedikleri için Kongre’den ve halktan önemli ölçüde geri tepti ve o zamandan beri bu tür faaliyetlere karşı koymak için önemli kaynaklar yatırdı.

1 thought on “Facebook’tan ABD’deki seçimlerde olası yanlış bilgiler için yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.