Formula 1 Kasım ayında İstanbul’da

Formula 1 yarışları dokuz yıl aradan sonra Türkiye’de. Yarışın İstanbul etabı 13-14-15 Kasım tarihlerinde İstanbul Park pistinde olacak ve seyirciler tribünde olacak.

Bilet fiyatları ve satışı ile açıklama yapan yetkililer, en ucuz biletin 90 tl den başladığını ve eylül ayının ortalarında satışa sunulcaklarını söyledi.

İstanbul Park yönetiminde olan Intercity şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak, kasım ayında yapılacak olan Formula 1 yarışının detayları hakkında bilgiler verdi.

Vural Ak yaptığı açıklamada, Formula 1’in yeniden Türkiye’ye gelmesi için uzun süredir büyük çabalar harcayarak görüşmeler yapıldığını ve bir yıllık kontrat ile bu yıl İstanbul’un da takvime eklendiğini açıkladı.

2020 Formula 1 Türkiye Grand Prix’nin tüm yükümlülüklerinin tamamının Intercity tarafından karşılanacağı açıklandı. Kasım ayında İstanbul’da seyircili olarak düzenlenecek 2020 Formula 1 Türkiye Grand Prix’ini izlemek için 20 bin yabancı turist gelmesi ve en az 50 milyon dolarlık bir döviz girişi bekleniyor.

Yabancı turistler ile birlikte yerli seyircilerin toplamda 100 bin kişilik kapasite oluşturacağı Formula 1 yarışlarını İstanbul Park’ta izleyeceği ve bunun 100 milyon dolara yakın bir harcama oluşturacağı tahmin ediliyor.

Bilindiği üzere Türkiye’de ilk Formula 1 yarışı 2005 yılında düzenlenmişti. Bu hedef, Türkiye’de ilk Formula 1 yarışının düzenlendiği 2005 yılı hedefleriyle örtüşüyor. Öte yandan bu yıl birçok ülkedeki Formula 1 yarışları, tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını sebebiyle iptal edilmişti.

BİRÇOK ÜLKEDE FORMULA 1 İPTAL EDİLDİ

Amerika, Meksika, Brezilya, Çin, Japonya ve Avustralya bu yıl F1 yarışlarının iptal edildiği ülkelerden birkaçı. Avrupa’da son birkaç haftadır tüm yarışlar seyircisiz yapılıyor. Türkiye’den bir önceki yarışlar olan Portekiz ve Rusya Grand Prix’lerinin de Türkiye gibi seyircili olacağı planlanıyor.

Vural Ak, ”salgının Kasım ayındaki durumuna göre yarışın seyircisiz gerçekleştirilme ihtimalinin de masada” olduğunu söyledi.

İstanbul Park pistinin şu anda 220 binden fazla oturarak izleme kapasitesine sahip olduğunu belirten Vural Ak, ”pandemiden ötürü bu kapasitenin maksimum 100 bin ile sınırlı tutulacağını, koltukların birer boşluk bırakılarak satışa çıkarılacağını ve 100 bine yakın seyircinin sosyal mesafe sağlanarak yarışı seyredebileceğini” söyledi.

FORMULA 1’E YAPILAN ÖDEME HENÜZ AÇIKLANMADI

Vural Ak, basın toplantısı sırasında kendisine sorulan bir soru üzerine, yarışın Türkiye’de düzenlenmesi için Formula 1’e ne kadar bedel ödendiği bilgisini ticari anlaşma yükümlülükleri sebebiyle veremeyeceğini, ancak ”oldukça fazla” bir yatırım maliyeti çıktığını söyledi:

“Günlük 30 TL olan biletlerimize çok büyük bir kapasite ayırdık ama yine de çok hızlı biteceğini düşünüyorum. 12’den fazla değişik oturma grubu var, her tribünün fiyatı farklı. Ne kadar ciro yapacağımızı biz de bilmiyoruz.” ifadelerini kullandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.