Georgia Üniversitesi’nde 800’den fazla kişinin testi pozitif

Koronavirüs salgını dünya çapında 863.000’den fazla insanı öldürdü. Georgia Üniversi’nde 800 den fazla pozitif vaka meydana geldi.

Johns Hopkins Üniversitesi Sistem Bilimi ve Mühendisliği Merkezi tarafından derlenen verilere göre , dünya çapında 26 milyondan fazla insana yeni solunum virüsünün neden olduğu hastalık olan COVID-19 teşhisi kondu . Tanı kriterleri, klinik araçlar veya bir laboratuvar testi yoluyla ülkeden ülkeye farklılık göstermiştir. Yine de test kıtlığı, birçok bildirilmemiş vaka ve bazı ulusal hükümetlerin salgınlarının kapsamını gizlediğine veya küçümsediğine dair şüpheler nedeniyle gerçek sayıların çok daha yüksek olduğuna inanılıyor.

Aralık ayında Çin’de ilk vakaların tespit edilmesinden bu yana virüs, Antarktika hariç her kıtaya hızla yayıldı. Amerika Birleşik Devletleri, 6 milyondan fazla teşhis edilmiş vaka ve en az 185.752 ölümle en kötü etkilenen ülkedir .

Johns Hopkins verilerine göre, Kaliforniya, 722.000’den fazla kişinin teşhis edildiği ABD eyaletlerinde en çok vakaya sahip eyalettir. Kaliforniya’yı sırasıyla 641.000’den fazla vaka ve 633.000’den fazla vaka ile Teksas ve Florida izliyor.

COVID-19 için yaklaşık 170 aşı adayı Dünya Sağlık Örgütü tarafından takip ediliyor ve bunların altısı hayati öneme sahip üçüncü aşama denemelerinde bulunuyor.

Dr. Anthony Fauci, aşı takvimini ‘tahminler’ olarak nitelendirdi

Bir aşının Ekim ayı sonuna kadar hazır olabileceği iddialarına yanıt veren Dr. Anthony Fauci, belirli bir tarihe bağlı kalmayarak, bunun ne zaman mevcut olacağına dair herhangi bir öngörü “tahmin” olarak nitelendirdi.

“Kayıt projeksiyonlarına ve bir aşının güvenli ve etkili olup olmadığına dair bir karar almak için ihtiyaç duyacağınız şeylere bakarsanız, çoğumuz bunun Kasım ve Aralık ayının sonuna kadar olacağını öngörüyoruz. Ekim ayına kadar bir aşının hazır olma olasılığı sorulduğunda Fauci bunu “olası değil, imkansız değil” olarak nitelendirdi.

Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü müdürü Fauci, Amerikalıların bir aşının halk için onaylanacağı zaman politikanın etkileyeceği konusunda endişelenmesi gerektiğini düşünmediğini söyledi.

“FDA, gelen verilere dayanarak bir karar verecekleri konusunda çok açık davrandı,” dedi. Fauci, onaylandıktan sonra koronavirüs aşısı almaktan çekinmeyeceğini söylüyor. “Hem gerçekten güvenli hem de etkili olmadıkça bir aşı Amerikan halkı tarafından onaylanmayacaktır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.