İngiltere ve Kanada’dan Belarus’a hileli seçim gerekçesiyle yaptırım

Belarus Cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko, uluslararası alanda hileli olarak görülen bir seçim nedeniyle ülkede kitlesel protestolar sürerken Kanada ve Birleşik Krallık tarafından yaptırım uygulandı.

Wall Street Journal’ın haberine göre, iki ülke Lukashenko hükümetini, 2 yıllık kuralını korumak için Ağustos ayındaki seçimlerde hile olduğuna inandıkları gerekçesiyle yaptırım uygulayacağını açıkladı. Hükümet ayrıca protestoculara işkence yapmakla da suçlanıyor.

Yaptırımlar arasında seyahat yasakları ve Lukashenko ile üst düzey yetkilileri için varlıkların dondurulması yer alıyor.

Reuters’in bildirdiğine göre, 12.000’den fazla gösterici tutuklandı ve Lukashenko’nun başlıca muhaliflerinin tümü ya hapsedildi ya da sürüldü. Hükümet, ülkenin devlet tarafından yönetilmeyen en büyük medya kuruluşunun kaydını da iptal etti.

“Bu hileli seçimin sonuçlarını kabul etmiyoruz. İngiliz Dışişleri Bakanı Dominic Raab gazeteye göre Salı günü yaptığı açıklamada, Belarus halkına karşı yürütülen haydutluktan sorumlu olanları hesap soracak ve demokrasi ve insan hakları değerlerimize sahip çıkacağız.

Kanada Dışişleri Bakanı François-Philippe Champagne, yaptırımların Belarus halkının yanında “ilk adım” olduğunu söyledi. Reuters’e verdiği demeçte, “Gelişen durumun ışığında ek yaptırımlar da içerebilecek daha neler yapılabileceğini görmek için uluslararası ortaklarımızla görüşmeye devam edeceğiz” dedi.

Geçen hafta Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Lukashenko’yu ülkenin “meşru olarak seçilmiş” lideri olarak görmediğini söyledi ve yeni bir “özgür ve adil seçim” çağrısında bulundu.

BELARUS CUMHURBAŞKANI ALEXANDER LUKASHENKO ‘AVRUPA’NIN SON DİKTATÖRÜ’ MÜ ?

Kaynaklar Reuters’e, ABD’nin İngiltere ve Kanada ile veya potansiyel olarak Avrupa Birliği ile ortak bir karardan bahsettiğini söyledi.

Reuters’in bildirdiğine göre , Batılı bir ülkedeki bir diplomat, Birleşik Devletler’in İngiltere ve Kanada ile konuşmama kararının “beklenmedik” olduğunu söyledi.

Avrupa Birliği üyeleri Letonya, Litvanya ve Estonya da halihazırda misilleme yapan Belarus’a ayrı ayrı yaptırım uyguladı.

Journal’a göre Pompeo geçen hafta yaptığı açıklamada, “Ortaklarımız ve Müttefiklerimizle koordineli olarak, Beyaz Rusya’da insan hakları ihlalleri ve baskıya karışanların hesap verebilirliğini artırmak için ek hedefli yaptırımlar düşünüyor” dedi .