İşte Son 24 saat’teki koronavirüs rakamları

Türkiye’de son 24 saatte 1587 kişi koronavirüse yakalandı, 44 kişi hayatını kaybetti, toplam vaka sayısı 270 bin 133, can kaybı 6 bin 370 oldu.

Son 24 saatte 1087 kişinin daha iyileşmesiyle koronavirüs tedavisi sona erenlerin sayısı 244 bin 926 oldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ”Bugün en yüksek günlük test sayısına ulaştık. 110.000’den fazla test yapıldı. 1.587 yeni hasta tespit edildi. Can kayıplarımızın üzüntüsünü sözcükler de rakamlar da ifade edemez. Gücümüz tedbir almaya ve sevdiklerimizi korumaya yeter. Güç tedbirde” dedi.

Günden güne artan koronavirüs vakalarıyla birlikte insanların tedbirlere uymadığı rakamlara da yansıyor. Vaka sayısı son 3 buçuk ay’ın en yüksek sayısına ulaştı. 17 Mayıs’tan itibaren en yüksek vaka sayısına 31 ağustos günü tekrar ulaştık. Bu demek oluyor ki yasakların ve karantinanın olduğu aylara geri dönüyor gibiyiz.

Bazı insanlar koronavirüs yüzünden tedbirlerini arttırıp ciddi önlemler alırken bazı insanlar da tam tersi ne maske takıyor ne de dezenfektan kullanıyor. Yapılan açıklamalara göre yaz ayında yaşanan sahillerdeki rahatlık dışarıdaki sosyal mesafeden uzak birçok ortam ve maskesiz insanların sayısı koronavirüse resmen dost oluyor. Günden güne koronavirüsle mücadelemizde tedavi yöntemleri artarken buna karşılık insanlar tedbirlerini malesef azaltıyor.

Yayınlanan bir haberde koronavirüs vakalarına rağmen İstanbul Menekşe sahili tıklım tıklım. Görüntülerde denizde sosyal mesafe ve kumsalda sosyal mesafe olmazken, kumsalda bir vatandaş koronavirüsten korunmak için kendini kumun içine gömmüş ve herkesten uzak bir biçimde yatıyordu. Mikrofonlar vatandaşa uzatıldığında koronavirüsten korunmanın en temiz yolundan biride budur dedi.

Özellikle dışarıda insanların sosyal mesafeye çok dikkat etmediği görüldü. Gündemin bir diğer konusu ise 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda yapılan yürüyüşler oldu. Sosyal mesafeye uyan birçok vatandaşımız Zafer Bayramımızı koronavirüse rağmen kutladılar. Birçok il ve ilçede yürüyüşler ve resmi makamlarda Çelenk Bırakılarak Zaferimizin 98. yılı birkez daha kutlandı.

30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlamaları kapsamında siyasi parti liderleri Anıtkabir’de kabir ziyareti yaptılar. Çıkışta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için anıtkabir etrafında toplanan bir grup vatandaş tezahürat yaptı. Koronavirüs nedeniyle vatandaşlar sosyal mesafe kurallarına uyarak durdular. Bu tezahüratlar büyük tepki topladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.