Konut fiyatlarında son 16 yılın en büyük artışı gerçekleşti

Konut fiyatları, koronavirüs sonrası yaşanan patlamanın 16 yılın en büyük aylık artışını tetiklemesinin ardından tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Ancak uzmanlar, Ekim ayında sona eren izin planının ardından koronavirüsün tam etkisinin ortaya çıkması durumunda bir kazanın muhtemel olduğu konusunda uyarıda bulundu.

Nationwide inşaat toplumundan elde edilen yeni verilere göre , bir evin ortalama fiyatı şu anda 224.123 sterlin iken, alıcılardan gelen talep bir yıl öncesine göre% 34 daha yüksek.

Geçen ay, Birleşik Krallık’ta ortalama konut fiyatı% 2 oranında arttı ve bu, fiyatların% 2.7 arttığı Şubat 2004’ten bu yana tek bir aydaki en büyük artış oldu.

Alıcıların ekonomiyle ilgili süregelen belirsizlikten kurtulmaya başladığını ve ayrıca kilitleme önlemlerinin devam eden gevşemesinin de yardımcı olacağını gösterebilir.

Ancak koronavirüsün iş piyasası üzerindeki nihai etkisi ve konut talebi üzerindeki zincirleme etkileri konusundaki korkular devam ediyor.

Chartered Haritacılar Royal Institution (Rics) Birleşik Krallık konut piyasası bir patlama başlığı olabilir iken, bu muhtemelen edilecek geçtiğimiz ay sadece uyardı büstüne izledi .

Çalışma, ev fiyatlarındaki artışların, izin dahil olmak üzere daha geniş hükümet planlarının bu yılın sonlarında aşamalı olarak kaldırılmasıyla devam etmeyeceğini öne sürdü.

Ayrıca, gelecek yıl 31 Mart’ta damga vergisi tatilinin sona ermesiyle emlak piyasasının yavaşlayacağından korkuluyor .

Koronavirüs kilitlemesinin getirilmesinden ve pazarın beklemeye alınmasından sonra konut fiyatları bu yılın başlarında önemli düşüşler gördü.

Borç verenler uygun fiyat kriterlerini sıkılaştırırken ve ipotekleri (özellikle daha küçük mevduatlara sahip olanlar için) çekerken ilk etapta bir ev satın almak daha zor hale geliyor ve bu da ilk kez alıcıları en çok etkileyecek.

Moneyfacts karşılaştırma sitesine göre,% 10 mevduata sahip olanlar için sadece 70 ipotek mevcutken, Mart ayındaki 779 ipotek mevcuttu.

Fiyatlarda toparlanmaya ne sebep oldu?
Bugünün tüm zamanların en yüksek fiyatları konusunda, Ülke çapında baş ekonomist Robert Gardner şunları söyledi: “Fiyatların geri dönüşü, kilitlenme kısıtlamalarının hafifletilmesinden bu yana konut piyasasındaki beklenmedik şekilde hızlı toparlanmayı yansıtıyor.

“Bu toparlanma bir dizi faktörü yansıtıyor. Kilitlenme öncesinde hareket etmek için alınan kararların ilerlediği yerlerde, yukarı yönlü talep geliyor.

“İnsanlar kilitli yaşamın bir sonucu olarak barınma ihtiyaçlarını ve tercihlerini yeniden değerlendirdikçe, davranış değişiklikleri de etkinliği artırıyor olabilir.

“Mayıs ayında yaptığımız kendi araştırmamız, ankete katılanların yaklaşık% 15’inin kilitlenme nedeniyle taşınmayı düşündüğünü gösterdi.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.