Mars’ta gömülü halde bulunan su birikintileri bulundu

Mars’ın güney kutbunun yakınında üç yeni yeraltı gölü tespit edildi. Bilim adamları ayrıca 2018’de varlığına işaret edilen dördüncü bir gölün varlığını da doğruladılar .

Sıvı su biyoloji için hayati öneme sahiptir, bu nedenle bulgu, Güneş Sistemi’nin başka yerlerindeki yaşam potansiyelini inceleyen araştırmacıların ilgisini çekecektir.

Ancak göllerin son derece tuzlu olduğu da düşünülüyor ve bu da herhangi bir mikrobiyal yaşam formunun hayatta kalmasına meydan okuyabilir.

Milyarlarca yıl önce, su nehirlerde akıyordu ve Mars yüzeyindeki göllerde birikiyordu. Ancak Mars o zamandan beri atmosferinin çoğunu kaybetti, bu da suyun bugün yüzeyde uzun süre sıvı kalamayacağı anlamına geliyor.

Ancak, yeraltında farklı bir konu.

Venüs’ün bulutlarında yüzen hayat var mı?
Mars’ta sıvı su ‘gölü’ ortaya çıktı

İtalya’nın Bologna’daki Ulusal Astrofizik Enstitüsü’nden ortak yazar Dr. Roberto Orosei, yüzey altı göllerine atıfta bulunarak BBC News’e şunları söyledi: “Bu su kütlelerinin geçmişte var olma olasılığı daha da yüksek.

“Elbette, bunun anlamı, bir yaşam alanınız veya gezegenin tarihi boyunca süren bir habitatı andıran bir şeye sahip olmanızdır.”

“Mars iklimsel felaketini yaşarken ve nispeten sıcak bir gezegenden ne kadar sıcak olduğu belli olmasa da donmuş bir atığa dönerken, hayatın uyum sağlayıp hayatta kalabileceği bir yer vardı.”

En son keşif, Aralık 2003’ten beri Kızıl Gezegen yörüngesinde dönen Avrupa Uzay Ajansı’nın (Esa) Mars Express uzay aracındaki bir radar cihazından alınan veriler kullanılarak yapıldı.

Ana göl (merkez) en az üç küçük su kütlesi ile çevrilidir.

2018’de araştırmacılar, Mars’ın güney kutup tabakalı birikintilerinin 1.5 km altında bulunan, buz ve toz katmanlarından oluşan kalın bir kutup başlığı olan 20 km genişliğindeki yer altı gölünün işaretlerini bildirmek için Marsis radarından gelen verileri kullandılar.

Ancak, bu bulgu, 2012 ile 2015 yılları arasında Marsis tarafından toplanan 29 gözleme dayanıyordu. Şimdi, 2018 çalışmasındaki aynı bilim adamlarının çoğunu içeren bir ekip, 2010 ile 2019 arasında toplanan 134 radar profilinin çok daha büyük bir veri kümesini analiz etti.

İtalya’daki Roma Tre Üniversitesi’nden ortak yazar Elena Pettinelli, “2018 çalışmamızdan reflektörün konumunu, kapsamını ve gücünü doğruladık, aynı zamanda üç yeni parlak alan bulduk” dedi.

“Ana göl daha küçük sıvı su kütleleri ile çevrilidir, ancak radarın teknik özellikleri ve Mars yüzeyine olan uzaklığı nedeniyle, birbirleriyle bağlantılı olup olmadıklarını kesin olarak belirleyemiyoruz.”

‘Genişletilmiş havuzlar’

Ekip, Antarktika, Kanada ve Grönland’daki buzul altı göllerinin radar sondası araştırmalarında yaygın olarak kullanılan bir tekniği ödünç aldı ve yöntemi Marsis’ten gelen verileri analiz etmek için uyarladı.

Yine Roma Tre Üniversitesi’nden ortak yazar Sebastian Lauro, “Mevcut tüm kanıtları en iyi bağdaştıran yorum, yüksek yoğunluklu yansımaların (Mars’tan) genişletilmiş sıvı su havuzlarından gelmesidir” dedi.

Bu derinliklerde buzu eritmek için yeterli ısı yoktur, bu nedenle bilim adamları sıvı suyun yüksek konsantrasyonlarda çözünmüş tuz içermesi gerektiğine inanıyor. Bu kimyasal tuzlar (cipslerimize serptiklerimizden farklı olarak) suyun donma noktasını önemli ölçüde düşürebilir.

Aslında, son deneyler, çözünmüş magnezyum ve kalsiyum perklorat tuzlarına sahip suyun (dört oksijene bağlı klor içeren bir kimyasal bileşik) -123C sıcaklıklarda sıvı kalabileceğini göstermiştir.

Mars’ın güney kutup başlığının altında önerilen sıvı su kütleleri keşfedildi
Güney Queensland Üniversitesi’nden yazar Graziella Caprarelli, “Bu deneyler, tuzlu suların, Mars’taki kutup bölgelerine özgü sıcaklıklarda (saf suyun donma sıcaklığının önemli ölçüde altında) bile jeolojik olarak önemli süreler boyunca varlığını sürdürebileceğini göstermiştir” dedi. , Avustralya.

Dünyadaki bazı aşırı tuzlu göller% 40 tuz konsantrasyonlarına ulaşabilir. Mars’taki göllerin ne kadar tuzlu olduğu kesin olarak bilinen bir şey değil.

Marsis deneyinin baş araştırmacısı olan Dr. Orosei, “Bu cevaplanması zor bir soru,” dedi. “Oradaki termodinamik koşulları bilmiyoruz ve aşağıda ise suda çözünen tuz türlerini bilmiyoruz.

“Suyun doyma noktasına yakın olmasını bekliyoruz (daha fazla tuzun çözülemeyeceği aşama), çünkü su orada dururken, kayaların arasından süzülüyor ve karşılaştığı her tuzu çözme eğiliminde oluyor … [göllerdeki tuz içeriğinin] yaklaşık yüzde onlu kadarı. “

Mars bugün dondurucu bir çöl, ancak milyarlarca yıl önce yüzeyde su akıyordu

Göllerin tuzluluğu, yaşam sorunuyla özellikle ilgilidir. Çok tuzlu koşullarda gelişen karasal mikroplar, halofiller olarak bilinir. Ancak araştırmalar, böceklerin sıcaklıklar daha yüksek olduğunda daha aşırı tuzluluklara ve tuzluluk daha düşük olduğunda daha soğuk sıcaklıklara tolerans gösterebileceğini göstermiştir.

Mikro organizmaların dayanabileceği koşullar aralığı, ortamlar hem çok tuzlu hem de çok soğuk olduğunda, çifte vahşet etkisi nedeniyle daha sınırlıdır.

Mars’taki göller gibi koşullarda yaşamın hayatta kalıp kalamayacağına dair araştırmalar sürüyor. Dr. Orosei, “Çok yüksek konsantrasyonlarda tuz, yaşam için pek dostane değil.” Dedi. Hayat, “hala bir olasılık, ancak yapılacak daha çok iş var” diye ekledi.

Bazı araştırmacılar, ana gölün, alttan ısıtılan buzun altında bir volkanın varlığı gibi istisnai bir durumun sonucu olabileceğini öne sürerken, 2018 makalesine yönelik eleştiriler vardı.

Orosei, “Bu su kütlelerinin daha fazlasını bulmak, bunun farklı bir şey olduğu anlamına gelir – bu benzersiz bir fenomen değil, tek boynuzlu at değil. Bu, oldukça doğal bir şekilde meydana gelmesi gereken bir şey” dedi.

Bu tür göllerin Mars tarihinin büyük bir kısmında devam etmiş olabileceği gerçeğinin, “Mars’ın yoğun bir atmosfere, daha ılıman bir iklime ve yüzeydeki sıvı suyun varlığına sahipken evrimleşmiş olabilecek herhangi bir yaşam formunun izlerini hala tutabilecekleri anlamına geldiğini söyledi. Erken Dünya’ya “.

Ancak ekip henüz bitmedi ve Roberto Orosei’ye göre “Mars Express sürdüğü sürece” veri toplamaya devam etmeyi planlıyor.