Pandemiden en çok zarar gören alanlardan biride tarım oldu

Koronavirüs salgını birçok çiftçi için zor zamanlar getirdi ve hem şehirlerde hem de kırsal kesimde milyonlarca insanın gıda güvenliğini tehlikeye attı.

Koronavirüs pandemisi birçok çiftçi için zor zamanlar getirdi ve tehlikeye etmiştir gıda birçok milyonlarca her iki şehirde ve kırsal kesimde güvenlik.

Birleşmiş Milletler uzmanları, Asya-Pasifik bölgesinde açlığı hafifletmeye ve sorunların daha da kötüye gitmesini önlemeye yardımcı olacak yollar üzerine beyin fırtınası yapmak için Salı gününden itibaren çevrimiçi bir konferans düzenliyor. Bu, kriz nedeniyle milyonlarca işin kaybedilmesiyle iki kat daha zor hale geldi.

BM Gıda ve Tarım Örgütü, bu yıl yetersiz beslenen insan sayısının 132 milyona kadar artacağını tahmin ederken, pandemi nedeniyle dünya çapında akut yetersiz beslenen çocuk sayısının 6,7 milyon artacağını tahmin ediyor.

FAO’nun genel müdür yardımcısı ve Asya ve Pasifik bölge temsilcisi Jong-Jin Kim, “Önümüzdekiyle uzlaşmalı ve dünyanın ve bölgemizin değiştiğini kabul etmeliyiz” dedi.

Kim, “Bu ikiz salgınlar karşısında ilerlemek ve sürdürülebilir gıda güvenliğini sağlamak için yeni yollar bulmalıyız, ayrıca gelecekte gelişebilecek ve gelişecek tehditlere hazırlanmalıyız” dedi.

Hastalığın salgınından kaynaklanan aksaklıklar ve işyerleri üzerindeki kısıtlamalar ve onları kontrol etmek için seyahatler, işlerine ulaşamayan göçmen işçiler tarafından hasat edilmeyen mahsullerden, hayatta kalmak için çiftlik hayvanları ve ekipman satan çiftlik ailelerine kadar her şeyi yönetiyor. FAO, toplantı öncesinde hazırlanan bir raporda söyledi.

Raporda, COVID-19’un birleşik etkileri, tayfunlar ve kuraklık gibi doğal afetler, çekirgeler gibi hastalıklar ve zararlılar, “gıda sistemlerine yönelik çoklu riskleri yönetmek” için daha güçlü kapasite oluşturma ihtiyacını vurguladı.

FAO, özellikle en savunmasız küçük çiftçiler için gıda sistemlerini daha dirençli hale getirmek ve riskleri azaltmak için mahsulleri, zararlıları ve diğer tarım koşullarını izlemek için drone’lar ve akıllı telefon uygulamaları gibi yüksek teknolojili araçların daha hızlı konuşlandırılmasını istiyor. fakir ülkelerde.

Buna, BM’nin çeyrek milyondan fazla çocuğun ciddi yetersiz beslenmeden muzdarip olduğunu ve tedavi olmaksızın öleceğini söylediği Yemen gibi gıda güvencesi olmayan yerler ve Afrika’nın çekirge salgınları nedeniyle yaklaşık 5 milyon insanın açlık tehdidi altında olduğu bölgeler de dahil.

Ancak ABD gibi zengin ülkelerde bile gıda bankalarındaki uzun kuyruklar, aileleri on milyonlarca yeni işsizle doyurma mücadelesini kanıtlıyor.

Turizmin ekonomiyi ayakta tutmaya yardımcı olduğu Tayland gibi ülkelerde, sınırların kapatılması ve ticari uçuşların iptal edilmesi birçok sektörde dalgalanma etkisi yarattı.

Tarım bakanı Pisan Pongsapitch konferansta, hükümetin 10 milyondan fazla çiftçiye 5 milyar dolardan fazla acil yardım sağladığını söyledi.

Ancak geçim kaynaklarının kaybı uzun vadeli bir krizdir.

Bir katılımcı, sorunun, bozuk bir gıda sisteminin nasıl düzeltileceğidir.

Butan sponsorluğundaki konferans için yayınlanan FAO raporu, çiftçilere çiftlik hayvanlarını ve geçinebilecekleri diğer varlıklarını satmaktan kaçınmalarına yardımcı olmak için kredi verilmesini önerdi.

Güney Tayland’ın Phuket bölgesindeki girişimci balıkçı köylerinin, ülkenin kuzeydoğusundaki pirinç çiftçileriyle takas anlaşmaları düzenlediklerini belirtti. Endonezya’da avlarını ihraç edemeyen bazı balıkçı halkı, yerel köylere satabilecekleri daha uygun fiyatlı balıkları ağlara ayırdı.

Pek çok ülkede çiftçiler, ekim ve tarımın diğer yönlerini hassas bir şekilde ayarlamak için e-ticareti ve dijital verileri giderek daha fazla kullanıyor. Çin e-ticaret platformları, çiftlik ürünleri ve diğer yiyecekler için arz ve talebi karşılamaya yardımcı oluyor.

FAO uzmanları, daha küçük bir ölçekte, çuval veya hidroponik kullanarak çiftçilik, yiyecek için cırcır böcekleri yetiştirme ve peynir yapmak için deve sütünü işleme gibi, kelimenin tam anlamıyla evde yetiştirilen birçok potansiyel çözüm olduğunu belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.