Portland’da daha fazla çatışma çıkacak iddiası

Polis, Pazartesi günü, Başkan Trump destekçileri ile Black Lives Matter karşı protestocuları arasındaki çatışmaların ardından hafta sonu meydana gelen ölümcül bir silahla ilgili olarak Pazartesi günü ağzı sıkı kaldı ve bazı yerel yetkililer, şiddet olayının daha fazla kargaşaya yol açabileceğinden korktu.

Portland Polis Bürosu, öldürülen adamı Portland’dan 39 yaşındaki Aaron J. Danielson olarak tanımladı ve göğsündeki kurşun yarasından öldüğünü söyledi. “Jay” in de yer aldığı Danielson’un arkadaşları, aşırı sağcı grup Patriot Prayer’ın destekçisi olduğunu söyledi. Grup, Danielson’ın amblemini taşıyan bir şapka giydiği için hedef alınmış olabileceğini iddia ediyor.

Olay, aralarında Patriot Prayer grubunun da bulunduğu Trump taraftarlarının bir kervanının Portland’dan geçerek varlıklarına itiraz edenlerle çatışmalara yol açmasının ardından geldi. Üç aydır her gece yapılan gösterilere sahne olan, bazıları şiddet içeren ve ülke genelinde siyasi sonuçlara yol açan bir şehri yine tedirgin etti.

Trump Pazar günü , destekçilerinin Portland’a doğru yol aldıklarını gösteren bir videoyu retweetleyerek, “BÜYÜK YURTSEVERLER!” Mesajını ekledi. Pazartesi günü, Adalet ve İç Güvenlik Departmanlarının “şiddetli sol sivil kargaşayı araştırmak için ortak bir operasyon merkezi” oluşturacağını söyledi. Portland’da 100 kişinin federal suçlamalarla tutuklandığına dikkat çeken başkan, “son haftalarda ve aylarda gördüğümüz şiddet ve yıkım, yalnızca Joe Biden partisinin kontrolünde ve hakimiyetinde olan şehirlerde meydana geldi” dedi.

Trump’ın kendi başsavcısı ve Adalet Bakanlığı da dahil olmak üzere kolluk kuvvetleri yetkilileri, ülke çapındaki bazı gösterilerdeki şiddeti sağdakiler de dahil olmak üzere çok çeşitli siyasi aktörlere bağladı. Patriot Prayer, Pasifik Kuzeybatı’da çatışmalara neden olan mitingler düzenleme geçmişine sahiptir. Liberal burçlara Trump yanlısı mitingler getirmek için 2016 yılında düzenlenen Patriot Prayer’ın belirtilen amacı, “Batı Kıyısındaki muhafazakarları kurtarmak”.

Cumartesi günkü çekimler videoya kaydedilmiş olsa da, ne olduğuna ve neden olduğuna dair kesin ayrıntılar belirsizliğini koruyor.

İnternette yayınlanan bir videoda, erkeklerin bağırışları duyuluyor, ardından hızlı bir şekilde püsküren bir şeyin sesi ve ardından iki silah sesi geliyor.

Yaygın olarak dolaşan videoyu kaydeden ve Facebook’ta canlı yayınlayan Vancouver, Wash’dan bir aydınlatma teknisyeni olan Justin Dunlap, daha önce The Washington Post’a bağırdığını ve topuzun püskürtüldüğünü gördüğünü söyledi. Sonra silah sesleri çınladı.

44 yaşındaki Dunlap, silah sesleri ateşlendiğinde, “ayı topuzunu püskürten adam dönüp üç veya dört adım attı ve sonra yüzüstü gitti. Bunu yaparken, ayı-maskelediği ikisi benim genel yönüme doğru koştu ve köşeyi döndüler. “

Çevrimiçi yayınlanan bir röportajda, vurulma sırasında Danielson’la birlikte olduğunu söyleyen Chandler Pappas, ateş eden kişi “Vatansever Namaz şapkalarımızı tanıdı” dedi ve silah sesleri çalmadan hemen önce birinin “Elimizde bir çift burada. Çekin. Çekin.”

Pappas, “Ateşlenene kadar birisinin bize silah doğrulttuğunu bile kaydetmedi,” dedi. Jay onlardan farklı bir şeye inandığı için öldü.

Pappas, The Washington Post’a Danielson’ın “soğukkanlılıkla öldürüldüğünü” söyledi, ancak başka ayrıntılar vermedi.

Patriot Prayer’ın kurucusu Joey Gibson, olayın Trump kervanının dağılmasının ardından meydana geldiğini söyledi. ve Pappas, ona çevrimiçi röportajda söylediklerine benzer bir açıklama yapmıştı.

Yetkililer olayla ilgili ayrıntılı bir açıklama yapmadı.

Cumartesi günkü kargaşanın ertesi günü göreceli bir barış gecesi ortaya çıktı, ancak yetkililer yine de olası misilleme konusunda endişelendiklerini söyledi.

“Sizler için.” . . Portland’a intikam almak için gelmeyi planladığını, senden uzak durmanı istiyorum ”dedi Portland Belediye Başkanı Ted Wheeler Pazar günü. “Elbette burada olmak için anayasal bir hakkınız var, ancak sizden uzak durmanızı ve durumu hafifletmemize yardımcı olmak için bizimle çalışmanızı istiyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.