Trump ile Biden arasında geçen ilk ateşli tartışma gerçekleşti

Başkan Trump ve Demokrat adayı Joe Biden , Salı gecesi ilk ateşli başkanlık tartışmasını başlattı. Yüksek Mahkeme adaylığı, koronavirüs ve Biden’in oğulları hakkında tartışırken, Fox News moderatörü Chris Wallace, Trump’ı araya girdiği için defalarca uyardı.

74 yaşındaki Trump ile 77 yaşındaki Biden arasındaki üç hesaplaşmanın ilki, Hunter Biden’a, akıllılara ve okul bahçesinde isim takmaya yönelik saldırılara dönüştü. Trump hücum ederken, Biden başkana “palyaço” ve “yalancı” diyerek onu susturmaya çalıştı.

Wallace sözünü keserek tartışma kurallarına uymadığı için Trump’ı defalarca azarladı ve kıdemli haberci genellikle moderatörden çok güreş hakemi rolünü oynadı.

Wallace, “Beyler, sesimi yükseltmekten nefret ediyorum, ama neden ikinizden farklı olmayayım?” dedi.

3 SENEDİR BENDEN FAZLASINI BAŞARAN BİR YÖNETİM GÖRMEDİM

Trump sallanarak çıktı, ancak Biden kendine hakim oldu ve zamanını kısa kestiği veya yanıtlar almak için tökezlediği önceki tartışma tuzaklarına düşmedi. İki adam, zaman zaman hantallaşan bir kavgada birbirleriyle sık sık konuştular.

Başkan, ekonomiyi canlandırma ve salgını nasıl ele aldığına dair Beyaz Saray’da rekorunu paylaştı ve şöyle dedi: “Üç buçuk yıllık bir süre içinde benden fazlasını yapan bir yönetim veya başkan olmadı, ve bu suçlama aldatmacasına rağmen. “

Ancak Biden, Trump yönetimi altında ülkenin daha zayıf, daha hasta, daha fakir ve daha şiddetli hale geldiğini söyledi.

Biden bir noktada “Amerika’nın sahip olduğu en kötü başkan sensin,” dedi.

Biden, kendisini Demokrat Parti’nin istikrarlı lideri olarak tanımlamaya çalıştı ve kendisini Bernie Sanders’ın sağlık hizmetleri planından ve Temsilci Alexandria Ocasio-Cortez’in Yeşil Yeni Anlaşmasından uzaklaştırdı.

Trump, Biden’a “Az önce solu kaybettiniz” dedi.

TRUMP, HUNTER BIDEN’İN YABANCI TARTIŞMA ÇATIŞMASINDA YABANCI İŞLETMELERİNİ HEDEF ALIYOR

Trump, Biden’ı şiddetli isyancıları uyarmamak ve ırksal huzursuzluklarla çözülmekte olan Demokratik liderliğindeki şehirlerde kanun yaptırımı için ayağa kalkmakla suçladı.

Trump, “Bu ülkenin insanları kanun ve düzen istiyor ve talep ediyor ve siz bunu söylemekten bile korkuyorsunuz” dedi.

Wallace, Biden’a neden Portland belediye başkanı Ore’yi şiddeti durdurmak için Ulusal Muhafızları getirmesi için aramadığını sordu.

“Şu anda kamu görevim yok,” diyen Biden, “şiddetin yargılanması gerektiğini” de sözlerine ekledi.

Wallace, Trump’a döndü ve ona sordu: “Bu gece beyaz üstünlükçüleri ve milis gruplarını kınamaya ve geri çekilmeleri gerektiğini söylemeye istekli misiniz?”

Trump bunu yapmaya istekli olacağını söyledi, ancak sonra şöyle dedi: “Gurur Çocuklar, geri çekilin ve hazır olun. Ama size ne diyeceğim, birinin Antifa ve sol için bir şeyler yapması gerekiyor.”

FBI Direktörü Christopher Wray’in Antifa’nın daha çok bir hareket veya ideoloji olduğu iddiasına atıfta bulunan Biden, “Antifa bir fikirdir, bir organizasyon değil” dedi.

Muhafazakar grup Proud Boys, Trump’ın yorumlarını kutladı ve Trump’ın “beklemede kal” sözleriyle mal satmaya başladı.

Cleveland’daki tartışma, Trump’ın Yargıç Amy Coney Barrett’ın Yüksek Mahkeme seçiminin yanında durması ve 3 Kasım seçimlerinden önce Senato tarafından onaylanmasını sağlama çabasıyla başladı.

“Seçimi kazandık. Seçimlerin sonuçları vardır,” diyen Trump, bir seçim yılında neden aday atadığını gerekçelendirerek.

Mahkemenin toparlanmasını mı desteklediğini mi yoksa Senato suçlamasını mı sona erdirdiğini söylemeyi reddeden Biden, 18 Eylül’de ölen merhum Yargıç Ruth Bader Ginsburg’un yerini kimin alacağına Amerikan halkının karar vermesi gerektiğini söyledi.

Biden, “Bu seçimin sonucunun ne olacağını bekleyip görmeliyiz çünkü Amerikan halkının görüşlerini ifade etmelerinin tek yolu budur” dedi.

Tartışma hızla Trump’ın Wallace’a ve ardından sağlık hizmetleri ve Obama dönemi Ekonomik Bakım Yasası üzerine Biden’la tartışmasına dönüştü.

Trump: Oy pusulasında olduğunu bilmiyor musunuz? Neden oy pusulasında?

Trump, Biden’ı özel sağlık sigortasından kurtulmaya çalışmakla suçladı. “Doğru değil,” diye karşılık verdi Biden.

Trump, “Partiniz sosyalist olmak istiyor” dedi.

Biden, “Ben şu anda Demokrat Parti’yim” dedi. Ayrıca koronavirüsü ele aldığı ve ObamaCare’in önceden var olan koşullar için korumasını kaldırmak istediği için Trump’a geri döndü.

Trump, Biden’ı Senatör Bernie Sanders’ın sosyalist “manifestosunu” benimsemekle suçladı ve Biden tavrını koruduğunda Trump, “Solu kaybettiniz” dedi.

Trump, zekası ve kalabalık boyutları da dahil olmak üzere Biden’a saldırılar düzenledi. Biden ona yalancı, “palyaço” diyerek ve “Çeneni kapar mısın dostum?” Diye sorarak onu kapatmaya çalıştı.

“Millet, bu palyaçonun ne yaptığı hakkında bir fikriniz var mı?” Biden başka bir noktada söyledi.

BIDEN, İLK MÜLAKATTA BERNİE ZIMPARA MAKİNELERİNE BAĞLI OLDU: ‘DEMOKRATİK PARTİ’YİM’

Trump, Washington’daki 47 yıllık rekoru için Biden’ı vurdu ve Biden’ı pandemi sırasında ülkeyi hapishane gibi kapalı tutmakla suçladı.

“Senin hakkında akıllıca bir şey yok Joe,” dedi Trump.

Joe Biden, Yüksek Mahkemeyi ‘toplayıp’ toplayamayacağını söylemeyi reddetti

Trump, oğlu Hunter’ın Ukrayna’daki Burmisa’daki ticaretinde Biden’ın peşine düştü ve bu, Trump’ın görevden alınmasının kaynağı oldu.

Biden, Hunter’ı yanlış bir şey yapmadığı için savundu ve uyuşturucu bağımlılığının üstesinden geldiği için oğluyla gurur duyduğunu söyledi.

Biden, 2015’te kanserden ölmeden önce merhum oğlu Beau ve ülkeye yaptığı hizmet hakkında tutkuyla konuşmaya devam etti.

Biden, The Atlantic tarafından bildirildiği üzere, Trump’ın gaziler hakkında söylediği aşağılayıcı yorumlardan bahsetti.

Biden, “Oğlum Irak’taydı. Orada bir yıl geçirdi. … Kaybeden değildi. O bir vatanseverdi. Ve geride bırakılanlar kahramanlardı” dedi.

BIDEN, BAŞKAN HIZLI AŞI ZAMAN ÇİZELGESİ OLARAK KORONAVİRÜS YALANLARINA DAYANDI

Trump sohbeti Biden’ın diğer oğluna geri götürdü: “Oh, gerçekten mi? Hunter’dan mı bahsediyorsun?”

“Oğlum Beau Biden’dan bahsediyorum,” dedi Biden.

“Beau’yu tanımıyorum. Hunter’ı tanıyorum,” dedi Trump.

Küresel bir salgınla gölgelenen ve ölümcül koronavirüsün yayılmasını önlemek için erken ve postayla oy verme fırsatlarını genişleten, benzeri görülmemiş 2020 seçim döngüsünün ilk başkanlık tartışmasıydı.

Pennsylvania, Michigan ve Minnesota’daki savaş alanları da dahil olmak üzere birçok eyalette oylama halihazırda yapılıyor. ABD Seçimleri Projesine göre , ülke çapında yaklaşık 1,3 milyon kişi oy pusulalarını posta yoluyla veya erken yüz yüze oylama yoluyla verdi .

Salgına rağmen sağlam bir seyahat programını korumaya çalışan Trump kampanyası, yeni oylama programlarını hesaba katmak için çok daha erken bir dördüncü tartışmayı başarısızlıkla zorladı.

Trump, Biden’ı COVID konusunda patlattı: ‘Bütün ülkeyi kapatacak’Video
Trump ve müttefikleri aylardır bodrumunda medyadan saklanırken Biden’ı tasvir ettiler ve bir teleprompter tarafından desteklenmeyecek olan Biden ile yüzleşmek için bir fırsattan keyif aldılar.

Biden kampanyası, Ağustos ayında rekor kıran 364,5 milyon dolarlık kaynak yaratma ve ulusal çapta ve birçok hareketli eyalette yapılan kamuoyu anketlerinde tutarlı bir liderlikten yararlandı. Biden, Trump’ın Amerika Birleşik Devletleri’nde 200.000’den fazla cana mal olan koronavirüs salgınıyla başa çıkmasına odaklanmaya çalıştı.

Bir sonraki Biden-Trump tartışması 15 Ekim’de, sonuncusu ise 22 Ekim’de. Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Biden’ın aday arkadaşı, Senatör Kamala Harris, D-Calif. 7 Ekim.

Kaynak FOX NEWS