Uzmanlardan bir uyarı daha: Hayvanlardan da bulaşabilir

Uzmanlar, her yıl milyonlarca ölümün hayvan hastalıklarından kaynaklanabileceğini söylüyor.Erken COVID-19 vakalarının Çin’in Wuhan kentindeki bir canlı hayvan pazarıyla bağlantılı olduğuna inanılıyor.

COVID-19 salgını devam ederken bile , uzmanlar bir sonraki salgının her an gelebileceği ve yine hayvanlardan gelebileceği konusunda uyarıda bulunuyor . Tarihin tekerrür etmesini önlemek için uzmanlar, hükümetlerin pandemiyi önleme çabalarına yoğun bir şekilde yatırım yapmaya başlaması gerektiğini söylüyor.

Bu, hayvanları ve onlarla etkileşime giren insanları izlemeye başlamak için biyolog, zoolog ve veteriner ekipleri görevlendirmek anlamına geliyor. Bir hayvan hastalığı küresel bir salgına dönüşmeden önce bir sonraki ölümcül virüsü ortadan kaldırmakla görevli bir bilim adamları ordusu kurulmalı.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, her yıl yaklaşık 1 milyar vaka ve milyonlarca ölüm, hayvan popülasyonlarından kaynaklanan hastalıklara kadar izlenebilir.

Son otuz yılda araştırmacılar, insanları enfekte edebilen 30’dan fazla bakteri veya virüs buldular. Bunların dörtte üçünden fazlasının hayvan popülasyonlarından geldiğine inanılıyor.

Ve mevcut pandemi çok nadir bir olay gibi görünse de, bilim adamları bu pandemilerin hızının, insanların yaban hayatına sürekli olarak yaklaşan yakınlığı sayesinde çarpıcı bir şekilde arttığını söylüyor.

Yaklaşık yirmi yıl önce SARS ile başlayıp ardından Batı Nil, Ebola, Zika ve şu anda COVID-19 ile başlayan bu pandemilerin çoğu yarasa türlerinden kaynaklanıyor ve insanlar arasında öksürme ve hapşırma veya sivrisinek gibi böcekler yoluyla bulaşabiliyor.

Western University of Health Sciences College of Veterinary Medicine’de patoloji profesörü olan Dr. Tracey McNamara, “Bu salgınlar arasındaki süre gittikçe kısalıyor” dedi. Ve bu virüslerin yalnızca sağlığımız için bir tehdit olmadığı, aynı zamanda küresel ekonomi için de bir tehdit oldukları giderek daha açık hale geliyor.

EcoHealth Alliance başkanı Dr. Peter Daszak, “Salgını ancak belki on yılda bir sürdürebiliyoruz” dedi. “Gittiğimiz oran sürdürülebilir değil.”

COVID-19 salgını McNamara ve Daszak’ı şaşırtmadı. Onlar ve diğer bilim adamları, politikacıları ve halkı, vahşi ve evcil hayvanların ve taşıdıkları virüslerin insanlık için tehdit oluşturduğu konusunda onlarca yıldır uyarıyorlar. Ancak bu uyarılara rağmen hiçbir politikacı ve halk dikkat etmiyor. Böylelikle salgınlar devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.