Wight Adası açıklarında bir beyaz köpek balığı görüldü

İngiliz haber ajansı SWNS’nin bildirdiğine göre, ilk albino köpekbalığı İngiltere açıklarında, Wight Adası yakınlarında yakalandı.

Jason Gillespie, üç metrelik olağanüstü köpekbalığını gördüğünde bölgede derin deniz balıkçılığı yapıyordu.

50 yaşındaki Gillespie, “30 yıldır balık tutuyorum ve hiç böyle bir şey görmedim” dedi. “Milyonda bir, ömür boyu balık.”

Tope köpekbalığı veya okul köpekbalığı, pigmentasyon kaybına neden olan lösizm adı verilen bir duruma sahiptir. Lösizm, pigment hücrelerinin bir kısmı veya tamamı farklılaşma sırasında gelişmediğinde ortaya çıkar, bu nedenle hayvanın vücut yüzeyinin bir kısmı veya tamamı pigment yapabilen hücrelere sahip değildir.

Gillespie, “Galler’den bir yıl önce yakalanan bir kişiyi duymuştum ama çok daha küçüktü, yaklaşık 6 lb,” diye açıkladı. “Bence genel olarak renklerini kaybederlerse hayatta kalmak için mücadele ediyorlar çünkü aynı kamuflaja sahip değiller ve etkin bir şekilde avlanamıyorlar ve yırtıcılar tarafından yakalanmışlar.”

MEGALODON KEŞFİ: BİLİMCİLER DEV KÖPEKBALIĞININ GERÇEK ÖLÇÜSÜNÜ AÇIKLADI

“Tope ile, korumalı türler, bu yüzden onları suda çözdük, ama bunu gördüğümüz anda eşime ağı kapmak için bağırdım ve onun bazı fotoğraflarını çekmem gerektiğini biliyordum, bu yüzden onu gemiye çektik ve birkaç fotoğraf çekti “Gillespie ekledi.

Hampshire, Waterlooville sakini köpekbalığını “bir dakikadan az” dediği için fotoğrafladıktan sonra, köpekbalığını okyanusa geri bıraktı.

MarineBio.org’a göre , ilk olarak 1758’de keşfedilen tope köpekbalıkları, genellikle kıta sahanlıklarının yakınında bulunan “insanlara zararsızdır”. Batı ve doğu Atlantik, güney Baja California ve Meksika’daki Kaliforniya Körfezi gibi bölgelerde ve daha pek çok yerde bulunan gezegende geniş çapta dağılmışlardır.

Tope köpekbalıkları 55 yıla kadar yaşayabilir ve etleri, ciğerleri, yağları ve yüzgeçleri gibi çeşitli nedenlerle avlanırlar. IUCN Tehdit Altındaki Türlerin Kırmızı Listesi’nde “kritik tehlike altında” olarak listelenmiştir .