Yalnızca yüz siperi kullanmak koronavirüsün yayılmasını durdurmuyor

Sayısı olarak COVID-19 Amerika Birleşik Devletleri’nde 6 milyona ulaşmış, Florida Atlantic Üniversitesi’nde yeni bir çalışma yüz siperlerinin etkisizliğini ortaya çıkardı.

Bir videoda, araştırmacılar bir mankenin ağzından ve burnundan öksürük veya hapşırma simülasyonu yapmak için su ve gliserin karışımı kullandılar. Simülasyon iki farklı koşul altında gerçekleştirildi. Birincisi manken bir yüz siperi takarken, diğeri ise manken ekshalasyon valfli bir maske takarken, her birinin damlacıkların yayılmasını durdurmadaki etkinliğini inceledi.

Yüz siperli birinde, vizörden kaçan damlacıklar görüldü.

Ph.D Siddhartha Verma, “Daha büyük damlacıklar durdurulacak, ancak daha küçük damlacıklar hava akımlarını çok iyi takip ediyorlar, böylece temelde vizörün etrafından çok kolay akabiliyorlar ve sonra çevreye salınıyorlar,” dedi Ph.D. ., Florida Atlantic Üniversitesi’nde bir profesör ve çalışmanın yazarlarından biri. “Oradan, klima akışının neye benzediğine ve diğer birçok faktöre bağlı olarak oda içinde dağıtılabilirler.”

Bu yazın başlarında, Journal of Occupational and Environmental Hygiene’da bulunan “Bir Öksürük Simülatöründen Gelen Öksürük Aerosol Damlacıklarına Karşı Yüz Kalkanlarının Etkinliği” adlı bir 2014 çalışmasının araştırmacıları , ” Günaydın Amerika” da “yüz kalkanlarının” bunu yapamayacağına dikkat çekti. gerektiğinde solunum korumasının yerine kullanılabilir. “

Florida Atlantic Üniversitesi çalışmasına benzer şekilde, 2014 çalışması, plastik yüz siperleri takan bireylerin simülasyonunu gerçekleştirdi ve öksürükten kaynaklanan damlacıkların solunmasını% 96 azalttığını, kullanıcıyı koruduğunu, ancak yine de etkisiz bir şekilde diğerlerini kullanıcının damlacıklarına karşı koruduğunu gösterdi.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri de yüz kalkanları kullanılmasını tavsiye etmiyoruz “yüz kalkanları solunum parçacıkların sprey gelen korumak başkalarına kaynağı kontrol olarak herhangi bir yarar sağlayabilir eğer bilinmemektedir” gibi, yüz kaplamaları yerine web sitelerine göre.

Verma “GMA” ya “Bu, çalışmanın ana motivasyonuydu” dedi. “İnsanların, bir yüz siperi kullandığınızda bu küçük damlacıklara gerçekte ne olduğunu görmeleri için.”

Ekshalasyon valfli bir maske test edildiğinde, kullanıcıyı koruduğunu, ancak diğerlerini değil yüz siperlerine benzediğini gösterdi.

Verma, “Valfli bu maskeler kaynak kontrolü görevi görmez,” dedi. “Evde çalıştığınızı ve çok tozlu bir ortam olduğunu hayal edin. Tozu solumak istemiyorsunuz, ancak ne verdiğinizi gerçekten umursamıyorsunuz. Bu durumda, bu tür bir maske mükemmel, tıbbi bir ortamda veya mevcut pandemide kullanılmak üzere tasarlanmadı. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.