Yunanistan’da mülteci kampında yangın çıktı

Yangın kamplarını yok ederken potansiyel olarak Covid bulaşmış binlerce mültecinin kaçmasının ardından Yunanistan’ın Midilli adasında acil durum durumu ilan edildi.

Sağlık patronları, göçmenlerin koronavirüsü yayabileceğinden ve Moria kampı kundaklama olduğundan şüphelenilen bir yangınla “tamamen yok edildiğinde” büyük bir salgına yol açabileceğinden korkuyor.

Bir kişinin öldüğü bildirilmesine karşın, yaralanmalarla ilgili ayrıntılar şu anda net değil.Geçen hafta kampta ilk olarak koronavirüs salgını tespit edildikten sonra 35 vaka kaydedildi.

Göçmenlere kendi kendilerini tecrit etmeleri söylendi, ancak birçoğu reddetti ve patlak vermeden kısa bir süre önce protesto etmeye başladı.

Bölge itfaiye şefi Konstantinos Theofilopoulos, devlet tarafından işletilen ERT televizyonuna verdiği demeçte, yangının arka arkaya üçten fazla yerde patlak verdiğini ve kendi kendini tecrit etmek zorunda kalmayı protesto eden sakinler tarafından itfaiyecilerin alevlerle savaşmasının engellendiğini söyledi.

Kampın çoğu, çevredeki yamaçtaki zeytinlikler gibi yıkıldı.

Bu arada, mültecilerin virüsü kendi aralarında ve adalılar arasında daha da yayacaklarından korkulan adada olağanüstü hal ilan edildi.

Yunanistan sivil koruma otoritesi, anlaşmanın dört ay süreyle geçerli olacağını duyurdu.

Yardım kuruluşları, 2.750’den biraz fazla konut için inşa edilmiş bir tesiste ve çevresinde 12.500’den fazla kişinin yaşadığı Moria’daki zorlu yaşam koşulları konusunda uzun süredir uyarıda bulunuyorlar.

Mülteciler Uluslararası Avukatı Daphne Panayotatos, Yunan hükümeti ve Avrupa Birliği tarafından yıllarca süren kötü yönetimden sorumlu tuttu.

“Bu son trajedi karşısında, Yunanistan ve Avrupa Birliği nihayet gerçek çözümler ortaya koymalıdır.

“Yunan makamları, yerlerinden edilmiş kişilerin ihtiyaçlarını derhal karşılamalı, Covid-19 vakalarını önlemeli ve tedavi etmeli ve kişileri anakaradaki güvenli barınaklara nakletmelidir.

“AB Üye Devletleri, Yunanistan’dan sığınmacıları yeniden yerleştirmek için adım atmalıdır. Hızlı, koordineli ve insani eylem tek kabul edilebilir yanıttır.”

ARSON PROBE BAŞLATILDI
Yunan hükümet sözcüsü Stelios Petsas, “çok zor bir gece” olduğunu söyledi.

Kundaklama da dahil olmak üzere yangının tüm olası nedenleri şimdi inceleniyordu.

Koronavirüsün potansiyel yayılmasını önlemek için Moria’da yaşayanların adayı terk etmesine izin verilmeyecek.

Somalili bir adamın virüse yakalandığı tespit edildikten sonra kamp kapatıldı.

Yetkililer, büyük bir test sürüşü sipariş edildiğini ve test sonucu pozitif çıkan 35 kişinin yangından etkilenmeyen ayrı bir tesiste karantinaya alındığını söyledi.

Yunanistan’ın içişleri ve göç bakanları, ülkenin halk sağlığı örgütü başkanı ile birlikte, Başbakan Kyriakos Mitsotakis tarafından bu sabah düzenlenen acil bir toplantı sonrasında Midilli’ye doğru yola çıktı.

Toplantıya Yunanistan istihbarat teşkilatı komutanı, sivil koruma başkanı ve savunma genelkurmay başkanı katıldı.

Yunanistan, İtalya ve İspanya gibi Avrupa’nın güney sınırlarında yer alan ülkeler üzerindeki göç yükünü hafifletmek için yeterince şey yapmadıkları için sık sık eleştirilen Avrupalı ​​yetkililer yardım teklifinde hızlı davrandılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.