Zimbabwe’de 22 fil’in ölümü araştırılıyor

Zimbabwe’nin milli parklarından bir sözcü, ülkenin batısında muhtemelen zehirli bitkileri yemekten şüphelenilen bir bakteri enfeksiyonundan ölen fillerin sayısının 22’ye yükseldiğini ve daha fazla ölüm beklendiğini söyledi.

Zimbabwe’de Ülkenin parklar ajansı sözcüsü Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Batı Zimbabwe’de muhtemelen zehirli bitkiler yemekten şüphelenilen bir bakteri enfeksiyonundan ölen fillerin sayısı 22’ye yükseldi ve “daha fazla ölüm bekleniyor” dedi.

Zimbabve Ulusal Parklar ve Yaban Hayatı Yönetimi Kurumu sözcüsü Tinashe Farawo, devasa Hwange Ulusal Parkı ile Victoria Şelaleleri arasında bulunan Pandamasue Ormanı’nda ölen fillerin çoğunun genç ya da zayıf olduğunu söyledi.

Farawo, The Associated Press’e verdiği demeçte, yiyecek kıtlığı nedeniyle, daha yüksek ağaç dallarına ulaşamayan genç filler “sonunda her şeyi yiyor ve yedikleri bitki örtüsünün bir kısmı zehirli olabilir” dedi.

Sorunun kurak mevsimde devam edebileceğini söyledi. Zimbabve, son yıllarda iklim kaynaklı kuraklıklarla karşı karşıya kaldı ve hayvanlara yiyecek için daha az su ve bitki bıraktı.

Farawo, olası bakteriyel enfeksiyonun yanı sıra, bazı hayvanların yiyecek ve su için uzun mesafeler yürümenin stresi nedeniyle ölüyor olabileceğini söyledi.

Farawo, aşırı nüfusun güney Afrika ülkesindeki parklarda vahşi yaşamın hayatta kalması için “en büyük tehdit” haline geldiğini söyledi. “Hayvanlar kendileri için bir tehdit haline geliyor” dedi.

Ölü genç filler, kaçak avlanma ihtimalini göz ardı ederek, dişleri hala vücutlarında bulunmuştu. Son yıllarda Zimbabwe’deki kaçak avcılar düzinelerce fili siyanürle zehirledi ve ardından fildişi dişlerini yasadışı tüccarlara satmak için aldı.

Soruşturmalar ayrıca ölümlerle komşu Botsvana’da bildirilenler arasında bir bağlantı olup olmadığını belirlemeye çalışacak. Parklar sözcüsü Farawo şu ana kadar “Botsvana olayıyla Zimbabwe’de olup bitenleri ilişkilendirecek hiçbir kanıt yok” dedi.

Bilim adamları geçen ay Botsvana’nın Okavango Deltası bölgesinde 275’ten fazla filin ölümlerini araştırıyorlar. Kaçak avlanma, zehirlenme ve şarbon da bu ölümlerde göz ardı edildi.

Afrika Yaban Hayatı Vakfı gibi hayvan refahı grupları, Botsvana ve Zimbabwe’de fillerin esrarengiz ölümlerine “endişelerini” dile getirdiler.

Afrika Yaban Hayatı Vakfı Türlerin Korunması ve Bilimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Philip Muruthi, park bekçileri, insan yerleşimlerine yakın olan fillerin karkaslarını “ihtiyati bir önlem olarak patojenlerin olası transferini önlemek için” acilen kaldırmalı ve yok etmelidir. Nairobi, Kenya merkezli.

Botsvana, 156.000 olarak tahmin edilen dünyanın en büyük fil popülasyonuna sahiptir ve Zimbabve, 85.000 olarak tahmin edilen en büyük ikinci filoya sahiptir. Geçen yıl Zimbabwe’de ülkede yaşanan kuraklık nedeniyle yaklaşık 200 fil açlıktan öldü.

Zimbabwe, tıkanıklığı azaltmak için fillerinden bazılarını yabancı hayvanat bahçelerine satmasına izin verilmesi gerektiğini savunuyor ve özellikle zengin ülkelerden gelen turistlerin ziyaretini engelleyen COVID-19 kaynaklı kilitlemeler ile koruma için daha fazla para toplaması gerektiğini savunuyor.

Zimbabwe’nin parklarındaki vahşi yaşam sıkışıklığı, milli parklara veya ormanlara yakın yaşayan hayvanlar ve insanlar arasında artan çatışmalara neden oldu. Park sözcüsü, bu yıl ülke çapındaki bu tür çatışmalarda 50’den fazla kişinin öldüğünü, bu on yılın en ölümcül olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.